top of page
  • Yazarın fotoğrafıYunus Muti

2o2o2020 yılının başından bu yana küresel tesirin etkisindeyiz. Her birimizin hayatı bir anda farklı bir yöne akmaya başladı. Burda sosyolojik bir ele almadan çok girdiğim psikolojiyi anlatmaya çalışacağım.


Vaktinin çok büyük bir kısmını hali hazırda evinde geçiren bir müzisyen olarak, sahnede doğaçlama çalmanın yaşattığı flow 'un ve yüz yüze derslerde yaşanan bilinç akışının olmayışı dışında hayatım pek değişmedi diyebilirim. Değer farklanması gereği bu faktörlerin olmayışı da başka bir şeye yer açmalıydı ve nitekim onun ne olduğu ile ilgili düşünecek bolca vaktim de vardı.


Bazen gitar çalarken sebepsizce belirli bir şey çalıyor olarak bulurum kendimi, eminim bir çok müzisyen ne dediğimi anlıyordur. İşte o çaldığım şeylerin zaman içerisinde bir örgü yaratmasını beklemek benim için bestelemenin yollarından biridir. 2o2o'nin riff bölümü sadece hoş geldiği için çaldığım bir şeydi ve bu riff'ten bir form tasarlayıp kaydetmek istedim.

 

Swing çalmayı her zaman insanlarla tercih etmişimdir. Böyle yalnız bir dönemde haliyle daha farklı ritimleri düşünmeye de yer açılmış oldu. Loop yapabileceğim bir groove bulma fikriyle bir çok davul solosu dinledim ve Miles Davis/E.S.P./Agitation kaydının 1:50 dakikasındaki bölümü bulup kestim. Gitar riff'i üzerine Tony Williams'ın loop'unu getirdim ve riff'e uydurmak için biraz manipüle ettim. Doğal olarak ortaya çıkan bir aksama vardı ve bu aksamayı düzeltmek yerine gitar riff'ini bu aksamaya uygun olarak tekrar kaydettim.


2o2o'nin baslarını kaydettikten sonra üzerine bir melodi ya da solo çalmak istiyordum ancak ikisinden birini seçmeye pek niyetim yoktu ve bu beni kendimce yeni bir konsepte soktu. Bu esnada odaksızlık halinde tekleşen odak gibi olmasını istedim parçanın. Yani duyulan bütün seslerdeki ve görülen bütün imajlardaki anlamın hep birbiri etrafında dolanmasını istedim.Parçanın kaydı bittiğinde bir de uzaktan dinlemek için salondaki koltuğa oturdum ve ritme kafamı sallayarak ayak uydurmaya başladım. Davuldaki aksamayı her defasında yakalamaya çalışmak hoşuma gidiyordu ve sonra sallanan kafamdaki gözlerimin gördüklerini farkettim. Video da hazırdı teoride, tek gereken aynı ışığı yakalamak için 24 saat geçmesini beklemekti.


2o2o'yi dinleyen ve izleyen herkes eminim birbirinden farklı şeyler hissetmiştir fakat aslında benim yaptığım sallanan kafamın gördüklerini de parçaya ekelemekti. Yine de ne olursa olsun işitsel ve görsel, belli bir iletişimde aynı anda meydana geldiğinde ortaya çıkacak anlamların zenginliği kaçınılmazdır bana göre.29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page